Gładzie maszynowe

To najbardziej efektywny i zarazem nowoczesny sposób na pokrycie powierzchni gładzią. Ta technologia pozwala na zaoszczędzenie co najmniej 30-50% czasu i materiału potrzebnego na położenie gładzi. Jednocześnie trzeba pamiętać, że poprzez uzyskanie prawie idealnej powierzchni, nie potrzeba dodatkowo jej szlifować. Dodatkową również zaletą jest uzyskanie powierzchni bez widocznych smug. Jest to nie do przecenienia szczególnie w przypadku, gdy użytkownik pomieszczeń cierpi na alergię. Maszynowa metoda kładzenia gładzi, zwana również hydrodynamiczną, szczególnie
jest polecana przez fachowców do pokrycia dużych powierzchni ścian lub też sufitów. Ta technologia pozwala na otrzymanie powierzchni z lepszą niż w pozostałych przypadkach przyczepnością dla powłoki malarskiej.

Położenie gładzi natryskowych – opis technologii.

Co to jest i jak działa agregat hydrodynamiczny?
 
Kładzenie maszynowe gładzi, wykonuje się poprzez natryskiwanie gładzi szpachlowej przy pomocy odpowiedniego urządzenia zwanego agregatem hydrodynamicznym. Gładź jest tłoczona za pomocą ciśnienia osiągającego około 200 barów poprzez system dysz, jednak to nie sprężone powietrze jest w tym przypadku nośnikiem. Agregat jest wyposażony w pompę i to właśnie ona spręża gładź, po czym jest ona kierowana do dysz. Z uwagi na wysoką gęstość podawanego materiału do sprężania oraz podawania masy, używa się pomp tłokowych. Niektóre agregaty posiadają również funkcję malowania, wówczas dodatkowo wyposażone są w pompy membranowe. Operator nanoszący gładź na ścianę lub sufit ma możliwość regulowania prędkości gładzi, co ma wpływ na dokładność jej nanoszenia. Nie bez znaczenia jest również możliwość wymiany dysz w zależności do rodzaju oraz kształtu powierzchni na którą jest nanoszona gładź. To również ma wielki wpływ na dokładność efektów pracy, a także na oszczędności materiału.

Zalety gładzi nanoszonych hydrodynamicznie

Największą zaletą używania maszyn hydrodynamicznych do położenia gładzi jest szybkość z jaką są wykonywane prace. W stosunku do tradycyjnych metod wykonania tych samych prac to jest różnica około 70% czasu na korzyść gładzi maszynowych. Dzięki temu zleceniodawca odczuje to na wymiernych oszczędnościach przy opłacaniu rachunku za robociznę. Nie można również zapominać, że dzięki szybkiemu położeniu gładzi, można szybciej rozpocząć następne prace, których wykonanie było uzależnione od wcześniejszego zakończenia prac związanego właśnie z położeniem gładzi.
 
 
Kolejną zaletą gładzi maszynowych jest oszczędność materiału. Kładzenie gładzi maszynowo jest bardzo dokładne, co przenosi się również na oszczędności użytego materiału. Porównując z użytym w tradycyjnym systemie kładzenia gładzi, są to oszczędności rzędu około 30%.
 
W opinie fachowców oraz klientów, największą zaletą używania agregatów hydrodynamicznych do położenia gładzi maszynowo, jest uzyskany efekt idealnej powierzchni, która nie wymaga późniejszej obróbki poprzez szlifowanie. Taki efekt można uzyskać wyłącznie dzięki temu, że podawana za pomocą odpowiednio dobranych dysz masa dociera do każdego zakamarka, nawet w najbardziej
niedostępnych miejscach, bez potrzeby ręcznego jej uzupełniania. Ponadto trzeba powiedzieć, ze ten rodzaj gładzi cechuje się doskonałą przyczepnością w kontakcie z powłoką malarską. Dzięki temu nie ma potrzeby stosowania dodatkowych środków, by farba „się trzymała”. Położenie maszynowe gładzi jest metodą również bardzo czystą. Nie ma tylu problemów z usuwaniem pozostałości po czynności nakładania gładzi, nie ma również potrzeby szlifowania ścian by uzyskać idealną gładź. Tak naprawdę wystarczy jedynie zarabianie na mokro. W uwagi na fakt, że osprzęt jaki jest dodawany do agregatów, nie ma również potrzeby wykorzystywania różnego rodzaju drabi, podestów czy też zwyżek i
rusztowań.

Malowanie natryskowe

Aby dom dobrze wyglądał, nie tylko potrzebne jest odpowiednie jego wyposażenie, odpowiednia bryła. Na wizerunek domu ogromny wpływ mają ściany. Dokładniej mówiąc dobrze pomalowane ściany. Wielu właścicieli oraz użytkowników domu, mieszania, usiłowało kiedyś samodzielnie pomalować ściany, korzystając z pomocy wałka lub też tradycyjnego pędzla. Efekty tego działania nie zawsze były zadowalające. Liczne niedoróbki, farba spływająca ze ścian, czy w końcu wszechobecna w całym pomieszczeniu farba, tylko nie tam gdzie powinna być skutecznie psuła cały efekt. Można jednak samodzielnie przystąpić do malowania, jednak warto się zastanowić, czy zamiast malowania ręcznego, nie skorzystać z metody natryskowej. Ta nowoczesna metoda pozwoli nie tylko na szybkie pomalowanie powierzchni ścian, ale również na uzyskanie idealnego wręcz efektu.

Co to malowanie natryskowe?

Technika nanoszenia farby za pomocą natrysku, nie jest całkiem nowa. Wyrzucanie drobinek farby na interesującą nas powierzchnię była jest stosowana od wielu lat. Jednak od niedawna jest ona szeroko stosowana również do malowania pomieszczeń. Zasada działania jest bardzo prosta. Farba wlewana
do pojemnika jest rozbijana przez sprężone powietrze, a następnie wyrzucana w postaci drobinek na interesującą nas powierzchnię. Do malowania używa się specjalnych wysokowydajnych i energooszczędnych agregatów, które pozwalają na pomalowanie nawet 4m2 powierzchni w ciągu jednej minuty. Ta technika jest bardzo dokładna. Specjaliści twierdzą, że wystarczy jednokrotne nanoszenie farby, by uzyskać równomiernie pomalowaną, pozbawioną zacieków ścianę.
Ta metoda prawidłowo wykonana przynosi szereg całkiem wymiernych korzyści. Najważniejszą z nich jest skrócony do minimum czas malowania. Trzeba przyznać, że naniesienie farby na 4m2 w ciągu jednej minuty robi wrażenie. Takiego tempa nie można osiągnąć w przypadku tradycyjnego malowania za pomocą pędzla, czy też wałka. Kolejną zaletą jest jakość wykonania. Dzięki rozpyleniu cząstek farby, dociera ona równomiernie w każdy nawet najmniej dostępny zakamarek. Uzyskana w ten sposób powłoka malarska jest pozbawiona jakiejkolwiek faktury, która często się pojawiała przy użyciu pędzla lub wałka, a także jakichkolwiek zacieków.

Zalety malowania natryskowego:

Trudno jest nie mówić o malowaniu natryskowym, nie wymieniając jego zalet. Choć jest to metoda wymagająca użycia nowoczesnych urządzeń w postaci agregatu jest prostsze niż kiedykolwiek. Opiera się na prostej zasadzie działania, gdzie rozbita przez sprężone powietrze farba jest nanoszona poprzez odpowiednio dobrane dysze. Dzięki nanoszeniu natryskowemu skraca się do minimum czas
malowania. To co kiedyś trwało kilka godzin, może być skrócone do kilkunastu minut. Ponadto czas jest skrócony dzięki temu, że nie trzeba zmieniać narzędzi jak to było w przypadku tradycyjnych narzędzi, gdzie wielkie powierzchnie były malowane dużym pędzlem lub też wałkiem, a do wykończenia używało się odpowiednio mniejszych pędzli. Malowanie trudno dostępnych miejsc takich jak zakamarki, rury, czy też grzejników już nie sprawia tyle kłopotu, a także nie zajmuje tyle czasu.
Nie można zapominać o tym, że malowanie natryskowe to proces bardzo dokładny. Nanoszona farba jest w postaci emulsji powietrznej, więc od razu przylega do powierzchni. Nie ma problemu z zaciekami, co często się zdarzało w tradycyjnej metodzie malowania z wykorzystaniem wałka lub pędzla. Dzięki natryskowi farby na ścianę lub sufit można uzyskać idealnie gładką i równo pomalowaną powierzchnię. Jedynie trzeba pamiętać, że aby uzyskać interesujące nas efekty, trzeba trochę wprawy. Jak twierdzą jednak specjaliści, każdy po kilku godzinach ćwiczeń jest zdolny do idealnego wręcz operowania agregatem do nanoszenia farb.
Wcześniejsze metody malowania wymagały położenia dwóch lub trzech warstw farby. Czasem nawet aby stara farba nie wychodziła spod nowej farby trzeba było nawet pięciu warstw. Malowanie natryskowe pozwala na uniknięcie takiego zużycia farb. Praktyka pokazuje, że wystarczy do dwóch warstw farby, by ściany wyglądały doskonale pokryte, bez żadnych niedoróbek. Pozwala to na oszczędności, co cieszy szczególnie jeśli do malowania używa się drogiego materiału. Nie bez znaczenia jest również ułatwienie jakie przynosi malowania natryskowe w przypadku malowania ścian nierównych, pełnych zakamarków, lub z fantazyjnymi wzorami, które również trzeba malować. Dzięki zastosowanej technologii farba dociera praktycznie wszędzie, więc efekt będzie zadawalający każdego nawet najbardziej wymagającego właściciela domu. Trzeba jednak pamiętać o zabezpieczeniu miejsc, których malować nie musimy.

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.